21 грудня: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня

21 грудня настає день зимового сонцестояння — найкоротший світловий день року.

День зимового сонцестояння

Цього дня Сонце знаходиться в найнижчій точці відносно земного горизонту. У 2024 році зимове сонцестояння відбудеться об 11:19 за київським часом, а тривалість світлового дня складе всього 8 годин 4 хвилини та 17 секунд. Решта доби належить ночі.  

Для наших предків день зимового сонцестояння мав особливе значення. Стародавні слов’яни відзначали язичницький Новий рік, виконуючи символічні обряди. Головним атрибутом свята було багаття з дуба чи сосни, яке символізувало відродження сонця. У будинках ставили живі дерева, прикрашені пирогами та фруктами, а на святковий стіл обов’язково клали коровай у вигляді Сонця.  

Вважається, що день зимового сонцестояння має потужну енергетику, яка сприяє будь-яким починанням у кар’єрі чи особистому житті. У цей день радять складати плани на майбутнє, позбавлятися зайвих речей і наводити порядок як у домі, так і в думках. Це час для відпускання образ і створення нового, легшого етапу життя.  

Повір’я говорить, що бажання, загадане цього дня, обов’язково здійсниться. Тож важливо зосередитися на мрії, сформулювати її чітко та уявити, як вона стає реальністю.  

День зимового сонцестояння – це не лише астрономічна подія, а й можливість задуматися над своїм життям, переосмислити минуле та відкритися новим можливостям.

Православні свята та прикмети дня

За Новоюліанським календарем, сьогодні українські віряни згадують мученицю Іуліанію і святителя Петра, митрополита Київського і всієї Русі. У народному календарі – Петро Напівкорм. Назва "Напівкорм" з'явилася, бо в цей час зазвичай запаси кормів для домашніх тварин вичерпувалися наполовину, тому їх перевіряли - чи вистачить до нового врожаю.

Святителю Петру моляться про зцілення від важких недуг, допомогу у вирішенні складних життєвих проблем та пошук виходу з важких ситуацій. У цей день віряни звертаються до святого з проханнями про підтримку та силу подолати труднощі.

День святителя Петра припадає на період, коли продовжуються приготування до Різдва, яке за новим стилем святкують 25 грудня. Наші предки вірили у необхідність захисту від пристріту та злих людей у цей час. Для цього на видному місці залишали срібний предмет, наприклад, маленьку ложку, яка, за повір’ям, відлякувала недоброзичливців і захищала дім.

Ночі з 20 на 21 грудня та з 21 на 22 грудня, під час зимового сонцестояння, вважаються найсильнішими у році, що минає. У ці містичні години заведено загадувати найпотаємніші бажання, адже вважається, що вони мають особливу силу здійснитися.

Сьогодні не можна робити:
лаятися, лихословити, порушувати правила посту;
відмовляти в допомозі;
ткати, прясти і користуватися в роботі гострими предметами;
скупитися.

За Юліанським календарем, 21 грудня Православна церква вшановує пам’ять мучениці Анфіси Римської.

За народним календарем на 21 грудня припадає день Анфіси Рукоділки. На Анфісу всім дівчатам потрібно займатися рукоділлям: прясти, ткати, шити, вишивати. Робити це бажано було на самоті, а якщо не виходило чи не хотілося усамітнюватися – проводити спеціальні обряди від псування.

Що не можна робити:

  • кидати на півдорозі розпочате цього дня;
  • залишати борги;
  • скупитися, особливо в тому випадку, якщо вас про щось попросили;
  • ображати тварин.

Також цього дня

1237 – Хан Батий захопив Рязань.

1773 – народився Роберт Броун, шотландський ботанік, який відкрив явище, що отримало назву «броунівський рух». Стосовно людського суспільства броунівський рух можна легко назвати моделлю поведінки людей у веселій, святковій обстановці.

1846 – Шотландський хірург Роберт Лістон уперше в Європі застосував анестезію під час хірургічної операції – провів ампутацію стегна пацієнтові Джеймсу

Черчіллю під ефірним наркозом.

1861 – Президент США Авраам Лінкольн заснував Медаль Пошани – найвищу державну нагороду США.

1879 – відбулася премʼєра пʼєси Генріка Ібсена «Ляльковий дім».

1891 – у залі навчального центру Християнської молодіжної асоціації у Спрінгфілді (штат Массачусетс, США) відбувся перший в історії баскетбольний матч.

1898 – П'єр та Марі Кюрі відкрили радій.

1913 – у недільній додатку до газети «Нью-Йорк уорлд» опублікували перший кросворд. Склав його журналіст Артур Вінн, який іммігрував до США з Англії. У першому кросворді, ідею якого підказала автору давньоримська гра в «магічні квадрати», було 32 слова, він мав форму ромба і не містив усередині чорних клітин. Назвав Вінн свою головоломку "ворд-крос" "перехрестя слів", і згодом це слово трансформувалося спочатку в "крос-ворд", а потім просто в "кросворд".

1937 – народилася Джейн Фонда, американська кіноактриса, засновниця аеробіки, володарка двох «Оскарів».

1937 – у Голлівуді відбулася прем'єра першого повнометражного мультиплікаційного фільму студії Уолта Діснея – «Білосніжка та сім гномів».

1940 – народився Френк Заппа (повне ім'я Френсіс Вінсент Заппа-молодший), американський рок-співак та композитор.

1948 – народився Семюель Л. Джексон, американський актор («Кримінальне чтиво», «Міцний горішок-3», «Зоряні війни», «Червона скрипка»).

1975 – американець Вернер Ерхард встановив світовий рекорд, надіславши 62 824 різдвяних вітальних листівок.

1984 – народився Джексон Ретбоун, американський актор та учасник музичного гурту «100 Monkeys». Більш відомий як виконавець ролі Джаспера Хейла в екранізаціях романів Стефані Майєр «Сутінки».

1988 – дослідний зразок найбільшого діючого літака у світі Ан-225 «Мрія» здійснив перший політ. 27 лютого 2022 року Ан-225 був знищений в ангарі під час боїв за аеропорт Гостомель у ході широкомасштабного російського вторгнення в Україну.

1991 – підписано Алма-Атинську декларацію про створення СНД (главами Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, України).

2007 – до Шенгенської угоди увійшли 9 країн ЄС – Литва, Латвія, Естонія, Польща, Чехія, Словакія, Словенія, Угорщина та Мальта.

2010 – у Харкові введено в експлуатацію станцію «Олексіївська».

2012 – згідно з феноменом 2012 року цей день повинен був бути останнім в історії людства.

2020 – найбільше Велике з’єднання між Юпітером і Стаурном з 1623 року – планети були видимі на небі з віддаленням в 0,1 градус.

2023 – студент філософського факультету Карлового університету (Прага) скоїв стрілянину, в результаті якого загинуло 14 осіб.

Іменини відзначають:

  • за Новоюліанським календарем: Леонтій, Микита, Михайло, Петро, Сергій, Уляна, Юліана.
  • за Юліанським календарем: Анфіса, Кирило, Потап, Сергій.
Следите за последними новостями Редпост в Google Новости
Материалы по теме