
Чорна п'ятниця – це день величезних знижок та розпродажів, головне свято для всіх шопоголіків та чудове рішення для тих, хто хоче заощадити. Цього дня магазини отримують від 20 до 50% свого річного виторгу, а в масових тиснявах у найбільших торгових центрах щороку гинуть люди. Не без частки сарказму цієї п'ятниці листопада називають «чорною п'ятницею». Традиція нестримного шопінгу виникла в Америці ще в 19 столітті, коли найбільші торгові мережі почали влаштовувати грандіозні передріздвяні розпродажі, стимулюючи покупців на покупки неймовірними розмірами знижок, бонусів, особливими подарунками тощо. А сам термін «Чорна п'ятниця» з'явився лише 1966 року у Філадельфії. Існує дві загальноприйняті версії про походження назви. По одній день так називали через величезні пробки на дорогах, які утворювалися наступного дня після Дня подяки. З іншого боку, назва Чорна п'ятниця походить завдяки способу ведення бухгалтерської звітності цього дня. Збитки записували червоним чорнилом, а прибуток – чорним, а оскільки виручка у цей день була величезною, то й чорний колір у звітності переважав.
* * *
На противагу шопоголічному божевіллям сьогодні відзначаться День відмови від покупок. Люди у багатьох країнах світу на добу відмовляються від будь-яких покупок, нагадуючи собі про те, що надмірне споживання – небезпечна тенденція. Ідея цього свята-акції зародилася в Америці 1992 року. З ініціативою відмовитись від покупок виступив канадський журналіст естонського походження Калле Ласн. На його думку, причину фінансової кризи потрібно шукати не у ліквідності чи нерегульованих ринках, а в культурі надмірного та бездумного споживання. Умови участі у цій акції прості – протягом 24 годин потрібно відмовитись від будь-яких придбань. Крім того, активісти проводять акції під девізом «Заради миру на землі нічого не купуй!», щоби привернути увагу громадськості. Акції являють собою мирні демонстрації в торгових центрах, а також показ «антирекламних» роликів, які повідомляють про те, що середній житель США купує в п'ять разів більше товарів, ніж мексиканець, удесятеро більше, ніж китаєць, і в тридцять разів більше, ніж громадянин Індії.
* * *
В останню п’ятницю листопада в Україні відзначають День логіста. Дата не входить до офіційного календаря професійних свят, проте це не заважає вітати фахівців, які вміють майстерно скласти маршрути, щоб вчасно доставляти товари та інші вантажі.
* * *
29 листопада в Україні та світі святкують Міжнародний день правозахисниць.
Це свято є вшануванням жінок, які відстоюють права людей, а також дівчат, жінок та ЛГБТ-спільноти. Цей день був створений не лише для визнання, а й щоб показати відповідальність держави у забезпеченні прав цих захисниць прав людини та просуванні та захисті прав інших.
* * *
Також 29 листопада – День електронних привітань. Свято було створено на честь різних вітальних листівок, які можна використовувати через Мережу та відправляти у месенджерах, електронною поштою, у соціальних мережах тощо. Достеменно невідомо, коли саме було започатковано це цікаве свято, але існує думка, що це сталося у 1990 році.
* * *
29 листопада – Міжнародний день ягуара. Офіційним святом він став у 2018 році на форумі у Нью-Йорку у штаб-квартирі ООН. У засіданні взяли участь 14 країн, на території яких мешкають ягуари. Останніми роками населення тварин почала різко зменшуватися. На форумі також прийняли програму Jaguar 2030, щоб об'єднати зусилля різних держав, місцевих громад, неурядових організацій для збереження ягуарів.
* * *
29 листопада відзначається День солідарності із палестинським народом.
Цього дня у 1947 році Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію про поділ Палестини на арабську та єврейську держави.
Святкування цієї події переросло у зіткнення між арабами та євреями. На той час у Палестині арабів проживало майже вдвічі більше євреїв. Конфлікт між двома громадами загострювався через майбутнє переселення до Палестини євреїв із європейських та інших країн.
14 травня 1948 року, за один день до закінчення британського мандату на Палестину, Давид Бен-Гуріон проголосив створення незалежної єврейської держави на території, виділеній згідно з планом ООН. Вже наступного дня Ліга арабських держав оголосила Ізраїлю війну і одразу п'ять арабських держав (Сирія, Єгипет, Ліван, Ірак та Трансіорданія) напали на нову країну, розпочавши тим самим Першу арабо-ізраїльську війну, яка називається в Ізраїлі «Війною за незалежність».
1977 року Генеральна Асамблея ухвалила щорічно відзначати 29 листопада як Міжнародний день солідарності з палестинським народом.
За Новоюліанським календарем, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять пам’ять святих мучеників Парамона та Філумена.
Святому Парамону моляться про зміцнення віри й духу, душевний спокій, просять здоров’я, добробуту в сім’ї та дітям.
Також на Парамона заведено готувати пісну випічку. Заповзятливі господині намагалися піти до сусідів і хоч що-небудь позичити: вважалося, що після цього гроші самі знайдуть до них дорогу до будинку.
Що не можна робити:
За Юліанським календарем, 29 листопада православні християни вшановують пам’ять апостола Матвія — одного з 12 учнів Ісуса Христа, автора першого Євангелія.
Матвіїв день завжди припадав на початок Різдвяного посту, проте, незважаючи на це, звичаєм цього дня були походи у гості. Столи накривалися скромні та пісні, особливо якщо день випадав на найсуворіші дні посту – середу та п'ятницю, але все це компенсувалося задушевними розмовами.
Алкогольні напої на таких посиденьках до столу не подавалися, проте їх замінював гарячий збитень, що було дуже за погодою. Рецептів збитня було безліч, однак у всіх їх одним з основних інгредієнтів був мед. Як інші добавки виступали різні спеції на кшталт кориці, лаврового листа, гвоздики, дикорослих цілющих трав (материни, звіробою, чебрецю, м'яти).
Якщо у цей день гості були небажаними, то після їхнього відходу треба було протерти всі дзеркала, а також помити вхідні двері та підлогу. Якщо це зробити одразу, поки «слід не остиг» – більше такі гості прийти не мали. А якщо, навпаки, на когось дуже чекали, а він усе не приходив - треба було встромити шпильку зверху в ручку віника і поставити його біля вхідних дверей. Це просте чаклунство мало змусити запізнілу людину поквапитися.
Що не можна робити:
1797 року народився Гаетано Доніцетті, італійський композитор («Любовний напій», «Лючія ді Ламмермур»).
1802 – народився Вільгельм Гауф, німецький письменник-казкар, автор таких всесвітньовідомих творів як «Халіф-журавель», «Маленький Мук» та «Карлик Ніс».
1825 – народився Жан Мартен Шарко, французький лікар-психіатр, вчитель Зигмунда Фрейда, спеціаліст з неврологічним хворобам, засновник нового вчення про психогенну природу істерії та автор однойменного душа.
1899 – засновано футбольний клуб «Барселона». Іспанський футбольний клуб "Барселона" (відомий також як "Барса") - каталонський футбольний клуб з однойменного міста, одна з найкращих футбольних команд Іспанії та світу.
1929 – американський пілот Річард Берд першим здійснив переліт через Південний полюс Землі. У 1926 році йому підкорився Північний полюс.
1959 - телеглядачі вперше отримали можливість бачити церемонію нагородження музичною премією "Греммі" на ТБ.
1994 – ВР України ратифікувала Конвенцію про охорону біологічної різноманітності, підписану 11 червня 1992 року у Ріо-де-Жанейро.
1999 – з метою впровадження атрибутів української державності Указом Президента № 1507/99 було ухвалено, що офіційними символами глави держави є: Прапор (штандарт) Президента України, Знак Президента України, Гербовий друк Президента України, Булава Президента України.
2009 – у Швейцарії відбувся референдум, результатом якого стала заборона будівництва мінаретів.