Міжнародний день менеджерів-волонтерів відзначають для вшанування важливої ролі керівників волонтерських організацій. Це люди, які спрямовують волонтерів, мотивують команди, планують та координують проєкти для досягнення соціальних змін. Їхня праця вимагає лідерства, співпереживання та відданості, щоб волонтерські ініціативи були ефективними і впливовими.
* * *
Пам'ятний день ООН – Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі – відзначається щорічно 5 листопада з ініціативи представників Японії. Ця країна, що знаходиться в сейсмонебезпечному регіоні, нагромадила значний досвід запобігання та ліквідації наслідків від цунамі.
Дата проведення Дня також була обрана з ініціативи японської делегації. Цей вибір пов'язаний з історією «Інамура-но-хі» про селянина, який 5 листопада 1854 року пожертвував своїм майном, аби врятувати мешканців свого села. Він підпалив свій урожай, попередивши про небезпеку мешканців села, завдяки чому вони врятувалися. Після цунамі він взяв найактивнішу участь у відновленні села.
За Новоюліанським календарем, на який Православна церква України перейшла 1 вересня 2023 року, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять священномучеників Галактіона та Епістіми.
Цього дня незаміжні дівчата молилися про хороших наречених. А щоб залучити щастя до оселі, розкидали монети, зроблені своїми руками.
Що не можна робити:
За Юліанським календарем, 5 листопада православна церква вшановує пам’ять одного з апостолів від сімдесяти — Якова Молодшого, якого називали братом Господнім.
5 листопада справляли останні осені – проводи осені. З цього дня вже чекали на зиму.
У давнину в селян була традиція розкидати шматочки пирога на полях, щоб зимові птахи “прилетіли до поля і своїми голосами заспокоїли землю”.
Як помічали батьки, «якщо на Якова крихту (снігову крупу, дрібний град) пошле, то з Мотрони (22 листопада) зима на ноги стане». А пишний сніговий покрив на Якова обіцяв м'яку та теплу зиму, а літо багате на врожай.
Цього дня було прийнято грати в так звані бджолині ігри – наслідувати дзижчання бджіл і їсти мед. Говорили, що чим більше меду з'їсть господар і чим голосніше дзижчатиме, тим краще роїться бджоли навесні, і тим більше меду вдасться зібрати наступного літа.
Що не можна робити:
У 1878 році народився Кузьма Петров-Водкін, видатний майстер образотворчого мистецтва (символізму та модерну).
1913 – народилася Вів'єн Лі, англійська актриса театру та кіно, яка стала найкращою Скарлетт О'Хара в історії екранізацій роману «Віднесені вітром».
1927 – в Англії почали працювати перші автоматичні світлофори.
1934 – народилася Кіра Муратова, українська режисерка, сценаристка та актриса.
1935 – випущено настільну гру «Монополія».
1938 – народився Джо Дассен, французький співак та музикант американського походження.
1943 – народився Сем Шепард, американський актор («Щоденник пам'яті», «Чорний яструб»).
1953 – у Києві офіційно відкрили міст імені Євгена Патона – першу у світі цільнозварювальну конструкцію (зроблену лише за допомогою зварювання, без використання сполучних матеріалів).
1959 – народився Брайан Адамс, один із найпопулярніших музикантів кінця минулого століття. Він випустив цілу серію платинових альбомів і записав величезну кількість хітів, які потрапили в безліч хіт-парадів.
1958 – народився Роберт Патрік, американський актор (рідкометалевий Т-1000 з «Термінатор-2: судний день»).
1960 – народилася Тільда Суінтон, британська актриса («Хроніки Нарнії», «Загадкова історія Бенджаміна Баттона», «Костянтин: Король темряви»).
1965 – народилася Фамке Янссен, голландська актриса («Факультет», «Люди Ікс», «Заручниця») та фотомодель.
1968 – народився Сем Рокуелл, американський актор («Зелена миля», «Лугові собачки», «Місяць 2112»).
1968 – Василь Макух вчинив на Хрещатику самоспалення на знак протесту проти колоніального становища Української РСР та окупації Чехословацької Соціалістичної Республіки.
2015 – в Україні започатковано Національну програму з попередження дорожньо-транспортного травматизму дітей та молоді Traffic Challenge.
за Новоюліанським календарем: Володимир, Вольдемар, Еміль, Єлисей, Єфросинія, Олександр, Омелян, Гнат, Максим, Микола, Яків.
за Юліанським календарем: Гаврило, Григорій, Тимофій, Тихін.