День вишиванки: свята, прикмети та традиції 16 травня

Вишивка вважається оберегом від негативу, є символом краси та міцного здоров'я, а також щасливої долі.

Міжнародний день вишиванки.

Щорічно у третій четвер травня відзначається Міжнародний день вишиванки.

2006 року одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету запропонувала відсвяткувати Міжнародний день вишиванки. Студентку надихнув її знайомий, який завжди одягав сорочку. У 2006 році у вишиванки одягнулися кілька студентів та викладачів університету.

Наступного року свято вишиванки відзначалося лише у Чернівецькому національному університеті, проте вже через рік воно поширилося на всі навчальні заклади України.

У 2014 році був конкурс на найкраще фото родини у вишиванках. У 2015 році було започатковано акцію «Подаруй вишиванку захиснику», під час якої вишиванки були передані бійцям, які брали участь у бойових діях на Сході України. Акція набула світових масштабів. У ній взяли участь приблизно п'ятдесят країн по всьому світу.

Цього дня немає офіціозу, натомість усі бажаючі можуть одягнути вишиванку, аби долучитись до унікальної традиції.

***

З 2018 року 16 травня відзначається Міжнародний день світла. Ця дата знаменує річницю першої демонстрації Теодором Майманом роботи лазерного променя 16 травня 1960 року.

Нове свято покликане пропагувати роль світла та світлових технологій у сучасній науці, стимулювати розвиток освіти, наук, заснованих на світлових технологіях, а також впроваджувати у життя громадян усього світу результати такої наукової діяльності.

* * *

День біографів відзначається у річницю першої зустрічі Семюела Джонсона з його майбутнім біографом Джеймсом Босуеллом.

Зустріч відбулася в одному з книгарень Лондона в 1763 році, а результатом відносин, що встановилися між ними, стало опубліковане в 1791 році двотомне «Життя Семюела Джонсона».

* * *

Генеральна Асамблея ООН проголосила 16 травня Міжнародним днем мирного співіснування, наголосивши, що його проведення є способом регулярної мобілізації зусиль міжнародного співтовариства на заохочення миру, терпимості, єднання, взаєморозуміння та солідарності, а також висловлення його прихильності до спільноти без збереження і збереження відмови від відмінностей та різноманіття, з метою досягнення сталого світу, солідарності та гармонії у всьому світі.

Прикмети дня

За Новоюліанським календарем, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять преподобного Феодора Освяченого, святителя Олександра, єпископа Єрусалимського.

За Юліанським календарем, 16 травня православна церква вшановує пам’ять мучеників Тимофія та Маври. У народі цей день називали «Мавра Розсадниця», оскільки висаджували паростки капусти у відкритий ґрунт.

Що не можна робити 16 травня

Не рекомендують втручатися в чужі справи, бо зіб’єтеся із власного шляху.
Подорожі найкраще перенести на інший день.

Також цього дня

1648 – під Жовтими Водами військо Богдана Хмельницького завдало поразки польському війську Стефана Потоцького.

Ще в 19-му столітті в Харкові почалася боротьба з незаконно встановленими МАФами: 16 травня 1816 року на засіданні міської думи «в присутності новопризначеного губернатора Муратова дума ухвалила очистити всі міські площі від куренів, збудованих без дозволу начальства і поза планом, оскільки місто і загрожують пожежними лихами…» Ярмарочні балагани виносять на Захарківську площу, знищують «міняльні столики», а балагани для торговців «червоним» товаром вирішують будувати на майданах на розсуд губернатора.

1881 – у Німеччині відкрито пасажирський рух на першому у світі трамваї.

1920 – Жанна д'Арк, народна героїня Франції, була канонізована Ватиканом.

1929 – вперше відбулася церемонія вручення нагород Американської академії кіномистецтв. Призи, що вручаються, стали називатися «Оскарами» тільки з 1931 р., а тоді приз за кращу жіночу роль отримала Джанет Гейнор, за чоловічу – Еміль Яннінгс, а «Крила» режисера Вільяма Веллмана стали фільмом-переможцем. У цьому німому фільмі розповідалося про закоханих в одну жінку (її грала Клара Боу) двох американських льотчиків під час Першої світової війни.

1953 – народився Пірс Броснан, англо-американський актор, передостанній Джеймс Бонд.

1970 – збірна Англії з футболу, яка записала пісню "Back Home" у своєму виконанні, на три тижні очолила британський хіт-парад. На мексиканських полях їм супроводжував менший успіх і англійці повернулися додому, втративши чемпіонське звання.

1985 – початок антиалкогольної кампанії у СРСР. 16 травня 1985 року вийшов Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про посилення боротьби з пияцтвом», що стало початком антиалкогольної кампанії в СРСР, метою якої була боротьба з пияцтвом, зміцнення громадського порядку та трудової дисципліни.

1986 – народилася Меган Фокс, американська актриса.

2004 – І місце на 49-му міжнародному музичному конкурсі "Євробачення" посіла українська співачка Руслана.

2008 – Україна стала 152-м членом Світової організації торгівлі.

Іменини відзначають:

за Новоюліанським календарем: Георгій, Муза, Олександр, Савва, Федір.

за Юліанським календарем: Микола, Павло, Петро, Тимофій, Уляна, Юліана, Феодосій.

Следите за последними новостями Редпост в Google Новости
Материалы по теме