
22 червня 1941 року Німеччина без оголошення війни напала на Радянський Союз. Першими нашестя загарбників відчули українські землі.
Київ почали бомбити близько четвертої ранку 22 червня: заводи, військові аеродроми, мости. Під час першого нальоту загинули 25 людей, 76 – отримали поранення.
У Криму війна почалася раніше, ніж перші бомби впали інші міста Союзу. Так, Севастополь о 3 годині 48 хвилині ранку, за 12 хвилин до офіційного початку війни, зазнав перших втрат.
Сумний список населених пунктів України, стертих з землі гітлерівцями, включає понад 250 сіл. Жертвами окупантів ставали не лише особи, причетні до руху Опору, а й ті, хто не становив жодної потенційної загрози режиму – діти, жінки, люди похилого віку, хворі. За окремим планом знищувалися пацієнти неврологічних диспансерів, тяжкохворі.
Справжніми конвеєрами смерті стали "робітники", "трудові" табори, гетто та табори для військовополонених, яких в Україні налічувалося близько 230.
Жахливою трагедією мільйонів жителів України стала їхня примусова депортація. Загалом з України до Німеччини та інших країн загарбники вивезли від 2,4 до 2,8 мільйонів мирних громадян, що становило майже 80% усіх депортованих нацистами радянських людей.
Українці зі зброєю в руках зробили величезний внесок у розгром нацистської Німеччини. Під час війни кожний п'ятий українець загинув. Але це далеко не остаточні дані. Над їх уточненням у міру надходження нових матеріалів ще тривалий час працюватимуть вчені, громадські організації, військкомати – всі ті, кому дорога пам'ять про кожну людину, яку забрала від нас війна.
Вважається, що цього дня літо повністю вступає у свої права. Після літнього сонцестояння дні поступово починають зменшуватися. Наші пращури вірили, що сонце в ці дні віддає силу землі, тому проводили різні обряди, щоб задобрити його та отримати багатий урожай.
Здавна вважалося, що цього дня не можна лаятися та сваритися — інакше може статися пожежа.
Цього дня варто утриматися від роботи з рослинами. Це не найкращий час для посадки чи пересадження.
У 1633 році в домініканському монастирі святої Мінерви Галілео Галілей на колінах зрікся своїх світоглядів на тому самому місці, де Джордано Бруно вислухав смертний вирок.
1675 – англійський король Карл II заснував обсерваторію у Грінвічі. Меридіан, який проходив через неї, було прийнято англійськими моряками за точку відліку. До цього часу і ще багато років після нульового меридіана вибиралася довгота порту відбуття або столиці відповідної держави. Лише наприкінці XIX століття міжнародне співтовариство дійшло згоди вважати нульовим Грінвічський меридіан.
1856 – народився Генрі Хаггард, англійський письменник, автор «Копій царя Соломона».
1863 – народився Георгій Вульф, російський фізик, творець рентгенівської спектроскопії.
1898 – народився Еріх Марія Ремарк, німецький письменник («Три товариші», «Тріумфальна арка»).
1906 – народився Біллі Уайлдер, американський кінорежисер, володар чотирьох «Оскарів» («У джазі лише дівчата», «Сабрина», «Квартира»).
1921 – набула чинності перша радіотрансляційна мережа.
1936 – народився Кріс Крістофферсон, американський співак, актор («Зірка народилася», «Конвой», «Блейд»).
1942 – у Києві відбувся так званий «матч смерті» між футболістами київського «Динамо» та німецького «Люфтваффе» (кияни виграли з рахунком 5:3).
1946 – народився Роберт Лінн Аспрін, американський письменник-фантаст.
1949 – народилася Меріл Стріп, американська актриса, володарка 3 «Оскарів».
1964 – народився Ден Браун, автор інтелектуальних детективів, трилерів («Код Да Вінчі», «Ангели та Демони»).
1965 – народився Уве Болл, німецький режисер, переважно відомий своїми екранізаціями комп'ютерних ігор. За малобюджетні «кіношедеври» його навіть іноді називають «Найгіршим режисером усіх часів і народів».
1978 – був виявлений супутник Плутона, Харон.
1986 – аргентинський футболіст Дієго Марадона забив гол «рукою бога» у ворота збірної Англії на Чемпіонаті світу з футболу у Мексиці.
1996 – випущено комп'ютерну гру «Quake».
Іван, Кирило, Маріанна, Марія, Марфа, Олександр, Олексій, Рафаїл, Текла.